Janko muzykant interpretacja

Pobierz

Gdy się rodził, prorokowano mu śmierć.. Stąd wzięło się jego przezwisko we wsi: Janko Muzykant.. Przykucnięty w łopuchach, z łokciami opartymi o chude kolana, z otwartymi ustami patrzył i patrzył.. Czas i miejsce akcjiJanko Muzykant - 10-letni chłopiec określany przydomkiem z racji zdolności muzycznych, jego matka, wójt, Stach.. Tuż po urodzeniu dziecka wydaje się, że nie utrzyma się ono przy życiu, dlatego kobiety odbierające poród chrzczą Janka i wzywają księdza.Janko Muzykant to utwór niewątpliwie należący do kanonu polskiej literatury dziecięcej.. Forma imienia bohatera zawiera w sobie wskazówkę o wiejskim pochodzeniu chłopca.. W utworze z łatwością odnajdujemy cechy charakterystyczne dla tego gatunku.. Wpisuje się on także w bardzo silnie obecną w pozytywizmie tendencję do przedstawiania w literaturze (najczęściej nowelach i opowiadaniach) najbardziej palących kwestii społecznych, prezentacji grup pokrzywdzonych, słabszych, którzy sami nie mogą upomnieć się o swoje prawa.Janko Muzykant - treść noweli.. Jest niezwykle wrażliwy: "Do kościoła matka nie mogła go brać, bo jak, bywało, zahuczą organy lub zaśpiewają słodkim głosem, to dziecku oczy mgłą zachodzą, jakby już nie z tego świata patrzyły.. Głównym problemem utworu jest bezbronność chłopca w starciu z bezduszną machiną społeczną.. Ograniczono w nim wątki poboczne, nie ma żadnych wyraziście zarysowanych bohaterów drugoplanowych.W ciekawy sposób został przedstawiony motyw winy oraz kary..

"Janko muzykant" Henryka Sienkiewicza to typowa nowela pozytywistyczna.

Utwór jest świadectwem dużej wrażliwości autora na różnorakie kwestie społeczne.. Gdy Janko się urodził podejrzewano, że zarówno on, jak i jego matka, prędko umrą.. Janko nie do końca rozumie czemu jest winien, nie chciał zrobić nic złego.. Janek to dziecko niezwykle wrażliwe i utalentowane .Janko Muzykant - treść noweli.. wszystko było śliczne i prawie czarodziejskie; Janek też patrzył coraz chciwiej.. Autor przedstawiając historię biednego wiejskiego dziecka, dokonuje krytyki XIX wiecznego społeczeństwa.. Streszczenie.. "Tytułowy Janko to wiejski 10-letni chłopiec, który jest zafascynowany muzyką.. Część 1.. Przedstawienie bohatera dziecięcego było wykorzystywane przez pisarza do ukazania jakiejś zasady społecznej, której dzieci - jako istoty nieświadome, bierne i bezradne - podporządkowywały się.Znaczenie tytułu Tytuł noweli Henryka Sienkiewicza Janko Muzykant wskazuje na postać głównego bohatera utworu.. Poleca: 88/100 % użytkowników, liczba głosów: 426 Serwis chroniony prawem autorskim.. Oboje jednak przeżyli — ale chłopiec zawsze był chorowitym, słabowitym dzieckiem i powtarzano, że nic z niego nie wyrośnie.Janko Muzykant.. Muzykant jest przydomkiem, który nadali Jankowi mieszkańcy wsi ze względu na jego zamiłowanie do muzyki..

Chłopiec marzył o takich skrzypkach, na jakich grano w karczmie.Akcja "Janka muzykanta" rozgrywa się w XIX wieku w małej polskiej wiosce.

Głównym bohaterem utworu jest chłopiec o imieniu Janek, syn chłopów, który od urodzenia ma kłopoty ze zdrowiem.. Szybko go ochrzczono, zmówiono modlitwy.. Przyszło to na świat wątłe, słabe.. Pani Szymonowa mówiła matce Janka, że nie pożyje ona długo po porodzie.. To strach zatrzymywał go na miejscu, to jakaś nieprzezwyciężona chęć pchała go naprzód.Pasją małego Janka jest muzyka.. W przypadku tej noweli Sienkiewicz koncentruje się na losach ludu polskiego.. Janko Muzykant należy do nowel Henryka Sienkiewicza, które łączą tematykę ludową i dziecięcą.. Część 2.. Kumy, co się były zebrały przy tapczanie położnicy, kręciły głowami i nad matką, i nad dzieckiem.. "Ale dusza chrześcijańska nie miała wcale ochoty iść, skąd przyszła i opuszczać chuderlawego ciałka (.. )".Problematyka i wymowa utworu.. Chłopiec słyszy ją wszędzie: w polu, na łące oraz gdy wykonuje codzienne obowiązki.. Pojawia się także motyw magii, tajemniczych wydarzeń oraz towarzystwa natury.. Chłopiec od urodzenia był bardzo wątłym dzieckiem.. Z niej czerpie energię do życia: "bo żył najczęściej surową marchwią i także chęcią posiadania skrzypek".. Inna z kolei ostrzegała, aby szybko ochrzcić dziecko, bo ono także wkrótce umrze.Henryk Sienkiewicz napisał Janka Muzykanta w 1879 roku, w czasie swojego pobytu w Paryżu..

Regulamin Polityka prywatności Polityka cookies Przegląd treści Dla rodziców Dla szk ...Janko Muzykant - opracowanie, streszczenie, plan, interpretacja noweli Henryka Sienkiewicza.

W nocy Janko wykradał się pod karczmę, gdzie zatrzymywał się, żeby posłuchać muzyki.. Księżyc rzuca niezwykłe światło, a Janko zdaje się słyszeć głosy, które zachęcają go do czynu.Tytułowy bohater - Janko Muzykant to zwyczajny wiejski chłopiec, któremu na świecie dane było przeżyć zaledwie dziesięć lat..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt