Przykłady zdań podrzędnie złożonych

Pobierz

Nie chciał jeść (1), mimo że był głodny (2).W zdaniach złożonych współrzędnie zawsze są to spójniki współrzędności.. Analiza: Zerwała się z łóżka (kiedy?. Odpowiednikami w zdaniu głównym są zaimki ten, taki, taka, takie.. (p) Upał był taki, że nie wychodziliśmy z basenu.. b. Poszła do domu (1), w którym straszyło (2).. Analiza: Poszła do domu (jakiego?. czemu?. czego?. o czym?). Rodzaje zdań współrzędnie złożonych.Przykłady zdań podrzędnie złożonych okolicznikowcyh 2010-09-07 21:47:29 Określ rodzaje zdań złożonych współrzędnie , ktoś umie?. Z uwagi na pokrewieństwo ze wzajemnymi relacjami części zdania, rodzaje zdań podrzędnie złożonych to: podmiotowe, orzecznikowe, przydawkowe, dopełnieniowe i okolicznikowe.Zdania złożone współrzędnie dzielimy na: Łączne - w tych zdaniach spójniki, jak sama nazwa wskazuje, pełnią funkcję łączną i nie stawiamy przed nimi przecinka.. Analiza: Poszła do domu (jakiego?. ), kiedy usłyszała głosy.. jakie?. Choćbym miał tu zostać do rana (1), nie ruszę się stąd (2).. On zawsze jest taki (1), jakim go znasz od wielu lat (2).W zdaniu złożonym podrzędnie wyróżniamy zdanie nadrzędne (to, do którego stawiamy pytanie) zdanie podrzędne (to, które jest odpowiedzią na pytanie) (1) Podoba mi się sukienka, (jaka?). Zdania złożone współrzędnie - zdanie, w którym poszczególne zdania składowe można łatwo rozdzielić..

Mogą być złożone współrzędnie i podrzędnie.

Zdania podrzędne podmiotowe (odpowiadają na pytania: kto?. Zdania wieloczłonowe - wielokrotnie złożone.. Usta, które kłamią, zabijają duszę.. Analiza: Zerwała się z łóżka (kiedy?. Na przykład: Jest dość pochmurno.. A. Dedal zbudował labirynt dla Minotaura, B. Minos był okrutnym władcą, C. Tezeusz postanowił walczyć z potworem, D. Ariadna ofiarowała mu nić, E. Tezeusz zdołał pokonać potwora F.Zdania podrzędnie złożone przykłady: Wszyscy uważali, że Kasia gra najlepiej.. który?. Może być też odwrotnie: Kiedy nadeszło lato, pojechaliśmy na obóz harcerski.. Oto przykłady zdań złożonych współrzędnie: Trochę się przeziębiłem, ale już jest wszystko w porządku.. W praktyce językowej możemy jednak spotkać także zdania współrzędnie złożone pozbawione spójników (tzw. bezspójnikowe).. Zdanie złożone współrzędnie różni się od zdania złożonego podrzędnie tym, że jego części składowe, czyli zdanie podrzędne i nadrzędne, mogą istnieć jako samodzielne zdania, ponieważ nie określają się wzajemnie.. czego?. Zdania złożone podrzędnie przydawkowe: odpowiadają na pytania przymiotnikaWniosek: to zdanie złożone z podrzędnym przydawkowym.. Analiza: Zerwała się z łóżka (kiedy?. która?. (2) ponieważ zerwał się wiatr.Przykłady zdań podrzędnie złożonych Przykłady zdań podrzędnie złożonych Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby..

5.Przykłady wykresów zdań złożonych podrzędnie: a.

Odyseusz wysłał swych ludzi na statek (1), chociaż nie bardzo chciało im się odpływać z Ajai (2).. Połącz zdania tak A-F ze zdaniami a-f tak, aby powstały zdania złożone podrzędnie okolicznikowe celu lub przyczyny.. (2) którą masz na sobie.. Kiedy usłyszała głosy (1), zerwała się z łóżka (2).. Choć na dworze było zimno i mokro, wyszliśmy na spacer.. Grałem na gitarze a Kasia śpiewała.. Aby je rozpoznać, często wystarczy zwrócić uwagę na spójniki, które łączą oba zdania składowe.. Spójniki: i, oraz, a, zarazem, też, także, ani np. Idę do domu i słucham muzyki.. b. Poszła do domu (1), w którym straszyło (2).. Niekiedy jednak pomijamy spójnik (pojawia się sam przecinek), a w języku mówionym granice między poszczególnymi zdaniami wyznacza dłuższa pauza.. Nikt [N - 1a], kogo tylko pytałem [P - 2], nie potrafił wskazać mi drogi [N - 1b].. (1) (2) Tym razem zdanie nr 2 jest nadrzędne, a więc na wykresie umieszczamy je na górze: Wniosek: to zdanie złożone podrzędnie okolicznikowe czasu.Wyróżniamy pięć rodzajów zdań złożonych współrzędnie.. (o) Nie słyszałem, że pukałeś.. Tam [N - 1a], gdzie nad rzeką pyszniło się wzgórze [P - 2], książę zbudował zamek [N - 1b].Typy zdań złożonych podrzędnie.. (d) Weź tyle, ile zdołasz unieść.. Kiedy usłyszała głosy (1), zerwała się z łóżka (2)..

- np.Przykłady wykresów zdań złożonych podrzędnie: a. dopełnieniowe ( kogo?

Zdanie pojedyncze i złożone Sortowanie według grup.. Zdanie nadrzędne, aczkolwiek może istnieć samodzielnie, można uzupełnić dodatkową treścią, zadając pytanie, na które odpowie właśnie zdanie podrzędne.VI.. W zdaniu nadrzędnym podmiotem jest zaimek ten, ta, to (czasem w domyśle) lub znajduje się wyraźnie: mówi się, zdaje się, śni się, marzy się, wiadomo, dziwne, jasne, pewno.. Analiza: Poszła do domu (jakiego?. ), w którym straszyło.Przykłady: Chłopak [N - 1a], którego dziś spotkałam [P - 2] , okazał się moim kolegą z przedszkola [N - 1b].. Ani nie posprzątałam, ani nie odrobiłam zadania.1) Zdanie " Porozmawiam z mamą i pójdę na spacer" jest zdanie współrzędnie złożonym, ponieważ a) Oba zdania są tak samo ważne b) Jedno zdanie jest ważniejsze od drugiego c) Zdania są połączone za pomocą spójnika "i" d) Oba zdania mogą istnieć niezależnie od siebie 2) Zdanie " Pójdę tam, gdzie jeszcze nigdy nie byłam" jest zdaniem podrzędnie złożonym, ponieważ a .Zdania złożone współrzędnie.. - Bogini Eryda postanowiła skłócić boskich gości (1) i kiedy Hera, Atena i Afrodyta rozmawiały ze sobą (2), potoczyła im pod nogi… jabłko (3).Podział zdań złożonych współrzędnie Łączne - mają w obu częściach składowych tego samego wykonawcę, albo obie czynności dzieją się w tym samym miejscu lub w tym samym czasie..

Istnieje kilka rodzajów zdań złożonych współrzędnie:Klasa 5 Polski.

a) zdanie złożone podrzędnie podmiotowe b) zdanie złożone podrzędnie orzecznikowe c) zdanie złożone podrzędnie przydawkowe d) zdanie złożone podrzędnie dopełnieniowe 2) Kto bywa na koniu, bywa i pod koniem.Zdania podrzędnie złożone dzielimy na rodzaje w oparciu o logikę relacji zdań składowych względem siebie.. Poszła do kina, aby zobaczyć ten film.. Polski.. Zdanie wielokrotnie złożone składa się z większej ilości zdań pojedynczych.. W polszczyźnie wyróżnia się pięć rodzajów zdań złożonych podrzędnie, czyli dokładnie tyle samo, ile jest części zdania.. które kłamią, zabijają duszę.). (prz) Pójdę tam, dokąd mnie oczy poniosą.. ), w którym straszyło.. Przykłady: Jakie drzewo (1), taki owoc (2).. Zdania złożone współrzędnie Znajdź parę.. z czego?). czyj?. - Test 1) Pogoda była taka, że musieliśmy zostać w domu.. z czym?. Rzepa nic nie wskórał u dziedzica (1), choć liczył na jego pomoc (2).. Klasa 4 Polski.. czyja?. Pojadę tam, gdzie jeszcze nie byłam.ZDANIA ZŁOŻONE WSPÓŁRZĘDNIE Rodzaje zdań złożonych współrzędnie: 1.. 2013-04-09 17:11:05 Załóż nowy klubzdania złożone podrzędnie - tu nazwa podpowiada, że jedno zdanie jest "pod", czyli zależy od tego, które jest "nad".. ), kiedy usłyszała głosy.. Co jakiś czas pada deszcz - dwa oddzielne zdania pojedyncze.W języku polskim wyróżnia się następujące rodzaje zdań podrzędnie złożonych : przydawkowe ( jaki?. Żadne ze zdań składowych nie określa drugiego, stanowią gramatyczną całość.. Zdania złożone podrzędnie podmiotowe i dopełnieniowe Sortowanie według grup.. ), kiedy usłyszała głosy.. Okazało się, że Kuba zdał egzamin.. Przykład: "Adrian nie jest zdolny i uczy się słabo.. jaki jest?). - Cokolwiek się zdarzy (1), niech uderza (2).Przykłady: Wszedł do windy (1), choć bał się zjazdu do szybu (2).. Przykład: Chłopcy grają w piłkę nożną, dziewczynki poszły pływać.1.. które?. zdanie nadrzędne zdanie podrzędne (1) Zrezygnowaliśmy ze spaceru, (dlaczego?). "Przykłady wykresów zdań złożonych podrzędnie: a. ŁĄCZNE - Czynności współistnieją ze sobą, czyli występują w jednakowym czasie i przestrzeni.. Należą do nich: i, oraz, ani, ni, jak, też, jakże, także ( Leżę w łóżku i czytam książkę; Twój płacz nic tu nie pomoże ani nie robi na mnie żadnego wrażenia ).Zdania złożone współrzędnie i podrzędnie.. ), w którym straszyło.Ostatnie wymienione, czyli zdania złożone podrzędnie są tematem tego wpisu.. (Usta, jakie?. b. Poszła do domu (1), w którym straszyło (2)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt